Avrupa Merkez Bankası’ndan da faiz artırımı bekleniyor

FED, dün politika faizini beklentilerin doğrultusunda 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5-5,25 aralığına yükseltti. Geçen yılın mart ayından bu yana 10. faiz artırımını gerçekleştiren Banka, faiz oranını toplam 500 baz puan yükseltmiş oldu. Bankadan yapılan açıklamada, ekonomik aktivitenin ilk çeyrekte “ılımlı bir büyüme” kaydettiğine işaret edilerek iş kazanımlarının son aylarda güçlü olduğu, işsizlik oranının düşük kaldığı, enflasyonun ise yüksek kalmaya devam ettiği aktarıldı. “Yeterince kısıtlayıcı bir duruş elde etmek için bazı ek politika sıkılaşmasının uygun olabileceğinin öngörüldüğüne” ilişkin ifadenin açıklamadan çıkarılması dikkati çekti. Kararın ardından düzenlenen toplantıda faiz artırımlarının durdurulup durdurulmayacağının haziran toplantısında ele alınacağını bildirdi.

Söz konusu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın haziranda faiz artışını durduracağına kesin gözüyle bakılsa da, analistler, politika metninde ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarında gelecek döneme ilişkin mesajların net olmadığını, açıklanacak makroekonomik verilerdeki sinyallerin öneminin artığını bildirdi. Analistler, para piyasalarında Fed’in yıl sonuna kadar 50 baz puan faiz indirimi yapabileceğinin fiyatlandığını ancak, Powell’ın dünkü toplantıda konuya ilişkin sorulara “Şu anda faiz indirimini düşünemeyiz.” şeklinde cevap verdiğini hatırlattı. Dün açıklanan verilere göre, ABD’de özel sektör istihdamı, nisanda 296 bin kişiyle piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti.

GÖZLER ECB’DE

Avrupa’da pay piyasaları dün alış ağırlıklı bir seyir izlerken, bugün gözler ECB’nin para politikası kararları ile ECB Başkanı Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalara çevrildi. ECB’nin bugün 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, Banka’nın yıl sonuna kadar toplamda 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Enflasyon Raporu, yurt dışında ise ECB’nin faiz kararı ile yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirtterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.400 ve 4.350 seviyelerinin destek, 4.550 ve 4.650 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*