Gülen’e karşı ilk “terör” iddianamesini hazırlamıştı… Nuh Mete Yüksel hayatını kaybetti

FETÖ lideri Fethullah Gülen hakkında ilk iddianameyi hazırlayan isim ve 28 Şubat sürecinin Savcısı Nuh Mete Yüksel, hayatını kaybetti.

Yüksel’in cenazesi yarın İzmir Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecek.

Devlet Güvenlik Mahkemesi Eski Savcısı Nuh Mete Yüksel, 2000 yılında Gülen hakkında terör örgütü lideri olmak suçlamasıyla iddianame hazırlamıştı.

Yüksel, örgütün haritasını çıkararak “Bu yöntem ve yapılanma ile örgüt, ilk 10 yıl içinde TSK içerisinde söz sahibi olacağı bir konuma gelmeyi planlamaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

28 Şubat döneminde çok sayıda soruşturmayı yürüten Nuh Mete Yüksel, Merve Kavakçı hakında başörtüsü ile TBMM’ye girdiği gerekçesiyle soruşturma açmıştı.

ERDOĞAN’A SORUŞTURMA AÇMIŞTI

Öte yandan Nuh Mete Yüksel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1993 yılında Refah Partisi il başkanı iken Rize’de yaptığı konuşmaya 2002 yılında soruşturma açmıştı. Yüksel soruşturmayı, Türk Ceza Kanunu’nun “devletin anayasa ve temel nizamlarını bozma” başlıklı 146’ncı maddesine göre açmıştı. Yüksel Erdoğan’ı idam cezası istemiyle mahkemeye sevk etti. Ancak DGM Yüksel’in talebini reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir