“Şehir katili” asteroit, Dünya ve Ay arasından geçecek

Bir şehri yok edebilecek büyüklükte olduğu belirtilen, ‘şehir katili’ denilen bir asteroitin Dünya ve ay arasından ikisine de zarar vermeden geçmesi bekleniyor. Bilim insanları asteroit geçerken onu inceleme fırsatına da sahip olacak. 

The Guardian’da yer alan habere göre, NASA için asteroitlerin teğet geçmesi yaygın olsa da bu kez geçmesi beklenen kadar büyüğü 10 yılda bir yaşanıyor. Bilim adamları, asteroitin çapının 40 ila 90 metre arasında olduğunu tahmin ediyor.

Bir ay önce keşfedilen 2023 DZ2 olarak bilinen asteroit, Cumartesi ABD saatiyle ayın 515 bin 000 km yakınından geçecek ve birkaç saat sonra, yaklaşık 28 bin 000 km/s hızla Dünya’nın yanından geçecek.

Yakın karşılaşma, gökbilimcilere 68.000 km’den biraz daha uzaktaki bir uzay taşını inceleme şansı verecek. Buradan aya olan mesafenin yarısından daha az bir mesafede, asteroit dürbün ve küçük teleskoplarla görülebilecek.

Avrupa Uzay Ajansı’nın gezegen savunma şefi Richard Moissl yaptığı açıklamada, “Bu ‘şehir katilinin’ Dünya’ya çarpma şansı yok, ancak yakın yaklaşımı gözlemler için harika bir fırsat sunuyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir