Yaralı madenci Erol Bulduk, tedavisinin devamı için yeniden İstanbul’da

Bartın’da maden ocağındaki patlamada ağır yaralanarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde 4,5 ay tedavi gören Erol Bulduk, bir aylık hava değişimi sonrası rutin kontroller ve tedavisinin devamı için yeniden İstanbul’a geldi.

Maden ocağında ekimde yaşanan patlamada ağır yaralı olarak kurtarılan ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne getirilen 6 madenciden biri olan Bulduk, 4,5 aylık tedavi sürecinin ardından 2 Mart’ta hava değişimi için memleketine gitmek üzere taburcu edildi.

Bir ay Bartın’da dinlenen Bulduk, rutin kontrolleri ve tedavisinin devamı için ailesiyle yeniden Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne geldi.

Gerekli tahlil ve tetkikleri yapılan Erol Bulduk, hastanenin Yanık Merkezi Sorumlu Hekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Turan tarafından muayene edildi.

“Çok kötü vaziyetteydi, çok ilerleme var”

Bulduk, tedavi sürecine ilişkin AA muhabirine, patlama sonucu vücudunun yüzde 85’inde yanık oluşmuş halde hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Tedavi sayesinde genel sağlık durumunda büyük ilerleme kaydedildiğini aktaran Bulduk, “2 ay yoğun bakımda, 2,5 ay da yataklı serviste yattım. Kollarımın derilerine kaplamalar yapıldı, parmaklarımın uçları yanmış, onlar temizlendi. Deriler kaplama yapıldıktan sonra bir ay hava değişimi önerdiler. Şimdi tekrar kontrole geldim. Parmağımda kemikler var, onların kapatılması için tedavim devam ediyor.” diye konuştu.

Bulduk, doktorların ve hastane personelinin ilgisine teşekkür ederek, “İlk geldiğimde zaten koma halindeydim, hiç hatırlamıyorum. Ayaklarımdan deriler alınarak kaplama yapıldı. Çok kötü vaziyetteydi çok ilerleme var. Bir aylık hava değişiminden sonra geldim, etrafımda pervane oldular, çok ilgilendiler. Tahlil ve tetkikler yapıldı, ameliyat için gün alacağız.” ifadelerini kullandı.

Erol Bulduk, tedavisinin devamında parmaklarında, kolunda ve kulağında plastik cerrahi alanında bir dizi işlem gerçekleştirileceğini kaydetti.

“Ciddi iyileşme sağlandı”

Prof. Dr. Turan da Bulduk’un yoğun tedavi sürecine ilişkin bilgi vererek, çeşitli ameliyatların ardından ciddi bir iyileşmenin sağlandığını söyledi.

Ciltteki yanıkların yanı sıra iç organlarda da hasar oluştuğunu vurgulayan Turan, şöyle devam etti:

“Hastamız geldiğinde yüzde 85 civarında ağır yanıkları mevcuttu. Ayrıca akciğer hasarı söz konusuydu. O süreçte makine desteği sağlamak gerekti. Uzun süre solunum cihazına bağlı olarak destek sağladık ve akabinde yoğun ameliyatlar geçirdi. Cilt nakilleri yaptık, ölü dokuları temizledik. Genç olması, direnmesi ve buradaki ekibin de çok ciddi üzerine düşmesiyle ilerleme sağlandı. Kendisi de çok istiyordu, bir ay kadar önce memleketine yolladık. Çoğu yerleri toparlamış, yüzeysel yaraları vardı, onlar da düzelmiş. Şu anda yine yapmamız gereken küçük işlemler var. Onları da plastik cerrahisi, el cerrahisi yavaş yavaş halledeceğiz.”

Bartın’daki maden ocağı patlamasında kendisi gibi yaralanan ve hastanede tedavileri devam eden mesai arkadaşlarını da ziyaret eden Erol Bulduk, onlarla sohbet ederek moral verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir