“Bitcoin Safiye”ye 81 yıl hapis cezası verildi

Dijital para birimine yatırım vaadiyle dolandırıcılık yapmakla suçlanan, mağdurların “Bitcoin Safiye” adını taktığı Safiye Gökçe Yüce‘ye, 81 yıl hapis ile 394 bin 300 lira para cezası verildi.

Aydın’da kendisini “ekonomist-broker” olarak tanıtıp 40 kişiyi yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı iddiasıyla 135 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan Safiye Gökçe Yüce (43), 81 yıl hapis ile 394 bin 300 TL para cezasına çarptırıldı, eşi Oğuzhan Yüce’nin ise (48) beraatine karar verildi.

DHA’nın haberine göre, Adana’da yaşayan Safiye Gökçe Yüce, yaklaşık 6 yıl önce eşi Oğuzhan Yüce’nin bir jeotermal enerji santralinde (JES) elektrik mühendisi olarak göreve başlaması üzerine Aydın’a taşındı. Burada eşiyle birlikte taşeron şirket kuran Safiye Gökçe Yüce, JES şirketlerine işçi bulmaya başladı.

Aydın Devlet Hastanesi’ne sağlık kontrolüne giden Safiye Gökçe Yüce, iddiaya göre tanıştığı bir doktora kendisini, “ekonomist-broker” olarak tanıttı. Doktora yatırımını kripto para birimi Bitcoin’e yapmasını söyledi. İkna olan doktordan, adına Bitcoin almak üzere para aldı.

Bir süre sonra kâr payı verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kâr payı ödeyeceğini vadetti. Böylelikle “saadet zinciri” benzeri bir yapı oluşturan Yüce, kısa sürede hemşireden polise kadar çok sayıda meslek grubundan 40 kişiye ulaştı.

Telefonlarını açmayınca dolandırıldıklarını anladılar

Safiye Gökçe Yüce, Bitcoin almak için para topladığı bu kişilere 2 yıl boyunca kâr payı ödedi. Para aldığı kişilere, kurdukları şirketin arkasında JES firması bulunduğunu, yeğeninin ise Milli İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) görevli olduğunu söyleyen Yüce, 23 Ağustos 2019 tarihinde kayıplara karıştı.

Safiye Gökçe Yüce’nin, telefonlarını açmaması üzerine dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 27’si, avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Şikayetler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Safiye Gökçe Yüce’nin hesapları incelemeye alındı. Kripto para hesaplarında toplam 8 bin 300 Bitcoin olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi.

Mağdurların “Bitcoin Safiye” adını taktığı Safiye Gökçe Yüce’nin birlikte hareket ettiği kişilerle web sitesi kurduğu, buradan da bazı kişileri dolandırdığı, bir süre sonra da siteyi kapatıp, ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Safiye Gökçe Yüce’nin Aydın’da 40 kişiyi yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı belirlendi.

Safiye Gökçe Yüce her yerde aranırken, Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne şüpheliyle ilgili ihbar geldi. Polis ekipleri, Gebze-Orhangazi-İzmir karayolu Bursa gişelerinde 8 Kasım 2019 günü saat 03.00 sıralarında araçla giriş yapan Safiye Gökçe Yüce’yi durdurup, gözaltına aldı.

İşlemlerinin ardından Aydın’a sevk edilen Yüce, tutuklandı. Yüce 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra 10 Mart 2020’de yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle serbest bırakıldı. 1 yıl sonra elektronik kelepçe çıkarıldı.

Safiye Gökçe Yüce ve eşi Oğuzhan Yüce hakkında dolandırıcılık suçundan 27 kez ayrı ayrı 1 yıldan 5 yıla kadar toplam 135’er yıl hapis cezası istemiyle Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

“Suç işleme kaydıyla hareket etmedim”

Safiye Gökçe Yüce ve eşi Oğuzhan Yüce’nin, Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü.

Safiye Gökçe Yüce ile eşi Oğuzhan Yüce Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Salonda sanık avukatları ve Yüce’nin avukatları hazır bulundu.

Yüce, son savunmasında, “Herkes neyin ne olduğunu biliyordu. Suç işleme kaydıyla hareket etmedim. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme, Safiye Gökçe Yüce’ye 27 mağdurun her biri için 3’er yıl olmak üzere toplamda 81 yıl hapis cezası ile 394 bin 300 TL para cezasına çarptırırken, eşi Oğuzhan Yüce’nin ise beraatine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir