Filistin, İsrail’in Doğu Kudüs’te yeni yasa dışı yerleşim planının durdurulması için çağrı yaptı

Filistin, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te yeni bir yasa dışı Yahudi yerleşim yeri inşa etme yönündeki planının durdurulması için uluslararası topluma ve ABD’ye acil müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te yeni bir yasa dışı Yahudi yerleşim yeri inşa etme yönündeki kararı şiddetle kınandı.

Uluslararası topluma ve ABD’ye planın inşasının durdurulması için acil müdahale etmeleri çağrısında bulunulan açıklamada, bunun, İsrail’in Kudüs’ü yerleşim birimleri ve yerleşimcilerle doldurmayı, mevcut tarihi, siyasi, hukuki ve demografik durumunu değiştirmeyi, Yahudileştirmeyi ve Filistin çevresinden tamamen ayırmayı amaçlayan planlarının ayrılmaz bir parçası olduğu kaydedildi.

Açıklamada, planın onaylanması, “İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki savaşın koşullarını ve dünyanın bu savaşla meşguliyetini iğrenç bir şekilde istismar etmesi” olarak nitelendirildi.

İsrailli sivil toplum kuruluşu Ir Amim’den bugün yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının dün Doğu Kudüs’ün Sur beldesinde 186 dönüm arazi üzerine 1792 konutun inşası için “Aşağı Kanal” adındaki yerleşim yeri projesini onayladığı ifade edilmişti.

Bunun 2012’deki Givat Hamatos yasa dışı Yahudi yerleşim biriminden bu yana tamamı Doğu Kudüs toprakları üzerinde kurulu ilk yerleşim planı olacağı aktarılan açıklamada, İsrail’in Doğu Kudüs’te yeni yerleşim yeri inşası için Gazze’deki saldırılardan istifade ettiği vurgulanmıştı.

İsrail, 26 Şubat 2023’te Ürdün’ün Akabe kentinde, 19 Mart 2023’te de Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde Filistin, Ürdün, ABD ve Mısır’ın katılımıyla düzenlenen toplantılarda yerleşim faaliyetlerini bir süreliğine durdurmayı kabul etmişti.

İsrail’in verdiği sözlere rağmen, 2023’te yerleşim faaliyetleri son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs’teki hakimiyeti ve burada inşa ettiği Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir