Küresel piyasalarda savaş tedirginliği sürüyor

İsrail-Hamas çatışmasının bölgeye yayılma riskinin artması hisse senetlerinde düşüşe yol açarken petrol yükseliyor.

Pazartesi gününü hızlı bir toparlanmayla kapatan ABD Borsalarında vadeliler geriliyor. Vadeli piyasada S&P 500 yüzde 0,3, Nasdaq 100 yüzde 0,4 ekside. Asya Pasifik’te ise Çin’den gelen zayıf PMI verileri endeksleri aşağı çekiyor.

Çin’de bu sabah açıklanan resmi PMI verisi 49,5 ile imalat sektöründe daralmaya işaret etti. Beklenti 50,2 seviyesindeydi. Japon endeksleri ise BOJ kararına pozitif tepki verdi, Topix yükseliş yaşadı.

BOJ kararı sonrası doların yene karşı güçlenmesi Bloomberg Dolar Endeksi’ni yukarı taşıyor. Endeks bu sabah yüzde 0,2 artışla 1.273 seviyesinde.

Orta Doğu’da çatışmanın sınırlı kalacağı beklentisiyle pazartesi yüzde 3,35 ile sert düşen Brent petrol Netanyahu’nun ateşkesi dışlaması sonrası bu sabah yüzde 0,4 yükselişle 87,8 dolar seviyesinden işlem gördü. Spot altın ise yüzde 0,2 kayıpla 2.000 doların hemen altında alıcı buluyor.

NEHANYAHU, ATEŞKEŞ SEÇENEĞİNİ DIŞALDI

Hamas saldırılarını önlemede başarısız olduğu ve 7 Ekim saldırısında yaşanan kayıplar için sorumluluk almayı kabul etmediği gerekçesiyle istifa etmesi istenen İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bu çağrıları reddetti.

Netanyahu, “Ateşkes demek İsrail’in Hamas’a teslim olması demektir” diyerek ateşkes seçeneğini dışladığını da ortaya koydu. İsrail’in çatışma alanları ise giderek genişliyor.

Gazze’deki operasyonlarını derinleştiren İsrail ordusu Lübnan’daki bazı tesisleri hava saldırısında vurdu. Batı Şeria’da operasyon yapan İsrail güçleri Suriye’de de bazı hedeflere saldırı gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler’in Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen savaşın Suriye’ye yayılmakta olduğunu, Suriye’deki durumun “uzun bir süre sonra ilk kez çok tehlikeli hale geldiğini” belirtti.

Pedersen “Savaşın Suriye’ye yayılması bir risk değil, halihazırda başlayan bir süreç” diye konuştu. Öte yandan Gazze’deki insani duruma yönelik endişeler artıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Biden yönetiminin can kaybının 8 bin 300’ü aştığı Gazze’de iletişim hatlarının yeniden açılması için İsrail’e baskı yaptığını bildirdi.

patronlardunynasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir